Uprząż wspinaczkowa - jak ją wybrać??>

Wiedza o tym jaką uprząż wspinaczkową wybrać przychodzi wraz z doświadczeniem. Na początku nie jest to jednak takie oczywiste. Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jak wybrać uprząż?

Trzy najważniejsze kwestie to: potrzeby wspinaczkowe, osobiste preferencje i rozmiar konstrukcji. Kiedy chodzi o potrzeby, pod uwagę trzeba wziąć to, gdzie będzie odbywała się wspinaczka: na zewnątrz czy wewnątrz. Czy będzie to wspinaczka na sztucznych ściankach, w skałkach czy jednak w górach. Będą to bowiem różne wysokości i inny poziom ewentualnego spadku. Natomiast osobiste preferencje (które na początku nie są "wyrobione" i oczywiste), mogą dotyczyć tego, czy chce się mieć uprząż pełną czy np. biodrową. Ważny będzie także wybranie, czy ma być ona regulowana. Kupując uprząż po raz pierwszy raz warto w tym wypadku poradzić się osoby doświadczonej. Kiedy chodzi o kwestę rozmiaru, to uprząż wspinaczkowa powinna być dobrana tak, by za pas biodrowy i pasy udowe można było z trudem włożyć ułożoną płasko dłoń (płasko). Jest to niezwykle ważne kryterium, gdyż zbyt luźna uprząż wspinaczkowa może być niebezpieczna.

Rozwiązania dla pań

Amatorki wspinaczki górskiej powinny zwrócić uwagę na modele typowo damskie. Nie są one bowiem jedynie "chwytem marketingowym", ale konstrukcją dopasowaną do kobiecej sylwetki. Takie uprzęże mają inne proporcje rozmiarów obwodów: pasa biodrowego i pętli udowych. są one dla pań nie tylko bardziej komfortowe, ale także bezpieczniejsze –  dzięki możliwości lepszego ich dopasowania.

Tags: